Výstava
Obyčejné předměty, neobyčejná bolest

  • 1. - 31. 7. 2024, Metropole Zličín, Centrální náměstí
  • 1. 8. - 2. 9. 2024, OC Arkády Pankrác

 

Jádrem výstavy jsou předměty, se kterými běžně přijdete do kontaktu. Jsou všední součástí denně navštěvovaných míst, šatníků, domácností. Za každým z nich se však v tomto případě skrývá zcela jiný příběh, než jsme běžně zvyklí – příběh sexuálního násilí, který předměty proměnil na připomínku traumatické události a spouštěč bolesti.

V rámci výstavy jsou předměty umístěny na samostatných soklech a proměněny tak na artefakt s hlubším významem. V pozadí vidíme stylizované fotografie míst, které každý z nás alespoň trochu zná (plavecký bazén, studentské koleje, tramvaj…). Místa i objekty jsou důležitou součástí příběhů, které spojuje to samé: sexuální násilí.

Výstavní panely vtáhnou kolemjdoucí zvýrazněnými větami, které lidsky a autenticky popisují běžné situace. Běžné až do chvíle, než v nich hlavní postavy příběhů zažijí sexuální násilí a než se zcela všední prostor a věc nepromění ve zdroj trýznivých vzpomínek. Ve spouštěč stresové a posttraumatické reakce.

Někteří z návštěvníků výstavy však budou znát i tuhle část příběhu z osobních zkušeností. Proto je u výstavy viditelné upozornění na tento typ obsahu spolu s kontakty na pomoc pro oběti sexuálního násilí a obtěžování.

Díky výstavě si návštěvníci uvědomí nevyčíslitelné hodnoty maličkostí, které všichni považujeme za samozřejmost do té doby, dokud je neztratíme.

Výstava bourá zajeté představy a očekávání, která může veřejnost mít o obětech a podobě sexuálního násilí. Upozorňuje na dopady sexuálního násilí a invazivnost, se kterou promění životy obětí od naprostých základů. Vede návštěvníky k uvědomění, že cokoliv, co máme spojené s běžnou rutinou, může ztratit svůj původní význam během pár desítek minut.

 

Již proběhlo:
  • 19. září až 18. října 2023 OC Fórum, Liberec
  • 1. až 29. února 2024, OC Futurum, Hradec Králové

Jak mohu podpořit kampaň?

Logo kampaně

Sdílejte kampaň, online nebo mezi řečí.

Logo stažení

Další vzdělávací materiály proFem.

Kdo stojí za kampaní a co děláme?

proFem
Facebook Youtube Instagram

Jsme nezisková organizace proFem, už 30 let pomáháme obětem domácího a sexuálního násilí najít cestu zpět k plnohodnotnému životu bez strachu. 

Vedle poskytování přímé pomoci obětem pracujeme také na tom, aby všichni, kteří přijdou s obětí do styku, jednali zkušeně a empaticky. Díky vzdělávací činnosti a lobby se naše práce postupně odráží v nových zákonech, přístupu policistů, soudců a zdravotníků a podobě trestních řízení.

Norské fondy

Projekt je podpořen z Norských fondů 2014 – 2021.

Supported by Norway through the Norway Grants.

Česká televize

Česká televize

Děkujeme za podporu.