Výstava
Obyčejné předměty, neobyčejná bolest

  • 19. září až 18. října 2023 OC Fórum, Liberec
  • únor 2024, OC Futurum, Hradec Králové
  • březen/duben 2024, OC Westfield, Praha Chodov

 

Jádrem výstavy jsou předměty, se kterými běžně přijdete do kontaktu. Jsou všední součástí denně navštěvovaných míst, šatníků, domácností. Za každým z nich se však v tomto případě skrývá zcela jiný příběh, než jsme běžně zvyklí – příběh sexuálního násilí, který předměty proměnil na připomínku traumatické události a spouštěč bolesti.

V rámci výstavy jsou předměty umístěny na samostatných soklech a proměněny tak na artefakt s hlubším významem. V pozadí vidíme stylizované fotografie míst, které každý z nás alespoň trochu zná (plavecký bazén, studentské koleje, tramvaj…). Místa i objekty jsou důležitou součástí příběhů, které spojuje to samé: sexuální násilí.

Výstavní panely vtáhnou kolemjdoucí zvýrazněnými větami, které lidsky a autenticky popisují běžné situace. Běžné až do chvíle, než v nich hlavní postavy příběhů zažijí sexuální násilí a než se zcela všední prostor a věc nepromění ve zdroj trýznivých vzpomínek. Ve spouštěč stresové a posttraumatické reakce.

Někteří z návštěvníků výstavy však budou znát i tuhle část příběhu z osobních zkušeností. Proto je u výstavy viditelné upozornění na tento typ obsahu spolu s kontakty na pomoc pro oběti sexuálního násilí a obtěžování.

Díky výstavě si návštěvníci uvědomí nevyčíslitelné hodnoty maličkostí, které všichni považujeme za samozřejmost do té doby, dokud je neztratíme.

Výstava bourá zajeté představy a očekávání, která může veřejnost mít o obětech a podobě sexuálního násilí. Upozorňuje na dopady sexuálního násilí a invazivnost, se kterou promění životy obětí od naprostých základů. Vede návštěvníky k uvědomění, že cokoliv, co máme spojené s běžnou rutinou, může ztratit svůj původní význam během pár desítek minut.

Jak mohu podpořit kampaň?

Logo kampaně

Sdílejte kampaň, online nebo mezi řečí.

Logo stažení

Další vzdělávací materiály proFem.

Kdo stojí za kampaní a co děláme?

proFem
Facebook Youtube Instagram

Jsme nezisková organizace proFem, už 30 let pomáháme obětem domácího a sexuálního násilí najít cestu zpět k plnohodnotnému životu bez strachu. 

Vedle poskytování přímé pomoci obětem pracujeme také na tom, aby všichni, kteří přijdou s obětí do styku, jednali zkušeně a empaticky. Díky vzdělávací činnosti a lobby se naše práce postupně odráží v nových zákonech, přístupu policistů, soudců a zdravotníků a podobě trestních řízení.

Norské fondy

Projekt je podpořen z Norských fondů 2014 – 2021.

Supported by Norway through the Norway Grants.